Distincțiile ACoR

Lista distincțiilor ACoR

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU” – „Chintesența frumuseții cântecului popular național” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2007 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de recunoștință și înaltă apreciere pentru contribuția lor la promovarea și păstrarea valorilor și civilizației tradiționale specifice satului românesc.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XIV-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Ion GÎRLEANU Bogați Argeș Primar
2 Gheorghe ONUL Salva Bistrița-Năsăud Primar
3 Ioan ȘORA Pomezeu Bihor Primar
4 Dumitru FLUCUȘ Șinca Nouă Brașov Primar
5 Dumitru STANCIU Râmnicelu Buzău Primar
6 Gheorghiță TIRIZICĂ Unguriu Buzău Primar
7 Romulus BARBESCU Băuțar Caraș-Severin Primar
8 Nicolae RÂȘNOVEANU Roseți Călărași Primar
9 Gheorghe-Lucian BROAINA Gârbău Cluj Primar
10 Eduard BARCĂU Ocnița Dâmbovița Primar
11 Iulian BOȚ Liești Galați Primar
12 Daniela URSACHE Tașca Neamț Primar
13 Victor MALAC Dumbrăvița Timiș Primar
14 Ovidiu-Petre DOȚA Topolovățu Mare Timiș Primar
15 Nicolae SABĂU

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XIII-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Costel ROMANESCU Păltiniș Botoșani Primar
2 Dumitru ROTARU Bordei Verde Brăila Primar
3 Nicolae NOVĂCESCU Cornereva Caraș-Severin Primar
4 Alexandru FUICĂ-HAISLER Negrilești Galați Primar
5 Mircea-Ion ROVINAR Vălișoara Hunedoara Primar
6 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar
7 Petre ȘOPU Cerna Tulcea Primar
8 Ion PĂUN Jitia Vrancea Primar
9 Grigore MIHĂEȘ Năruja Vrancea Primar

 Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XII-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Vasile LOMBREA Sălciua Alba Primar
 2 Valentin BOT Șiria Arad Primar
3 Aurel BĂLĂȘOIU Rociu Argeș Primar
4 Valentin MANEA Săucești Bacău Primar
5 Ilie EFTEME Siliștea Brăila Primar
6 Viorel ATOMEI Hudești Botoșani Primar
7 Nicolea RÂJNOVEANU Roseți Călărași Primar
8 Dumitru SFÂRLEA Gilău Cluj Primar
9 Damian DINIȘ Băița Hunedoara Primar
10 Octavian PAVEL Recea Maramureș Primar
11 Iulian GĂINĂ Tarcău Neamț Primar
12 Vasile CORDOȘ Măneciu Prahova Primar
13 Lajos BREDA Vîrșolț Sălaj Primar
14 Ilie-Avram PINTE Valea Viilor Sibiu Primar
15 Nicușor PĂCURARU Vulturu Vrancea Primar
16 Nicolae Sabău

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XI-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Maria HUȚU Vîrfu Cîmpului Botoșani Primar
 2 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
3 Elena-Daniela MĂNĂILĂ Tureni Cluj Primar
4 Emil CĂTĂNOIU Căpreni Gorj Primar
5 Dumitru PRIGOREANU Deleni Iași Primar
6 Florin-Daniel BOLTEA Groși Maramureș Primar
7 SOFALVI Sandor-Szabolcs Sîngeorgiu de Mureș Mureș Primar
8 Iulian GĂINĂ Tarcău Neamț Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a X-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Silviu-Gelu ZETEA Medieșu Aurit Satu Mare Primar
 2 Costel NEAGU Văcăreni Tulcea Primar
3 Ioan PASĂRE Strîmtura Maramureș Primar
4 Valeria DASCĂLU Săbăoani Neamț Primar
5 Minodora-Susana LUCA Băișoara Cluj Primar
6 Gheorghe STANCU Bascov Argeș Primar
7 Gheorghe MANTA Chirnogeni Constanța Primar
8 Nicolae SABĂU

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a IX-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Alin-Adrian NICA Dudeștii Noi Timiș Primar
 2 Gheorghe MOLDOVAN Albești Constanța Primar
3 Marian NAIMAN Frecăței Tulcea Primar
4 Niță NICHITĂ Colelia Ialomița Primar
5 Vasile ZETE Deleni Iași Primar
6 Constantin CORBU Grădiștea Călărași Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a VIII-a, 2013, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2014:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Maria VASILESCU Țînțăreni Gorj Primar
 2 Anișoara POPESCU Cezieni Olt Primar
3 Gheorghe STANCU Bascov Argeș Primar
4 Tatiana BADAN CALM Moldova Gorj Președinte
5 Filiala Județeană Olt a ACoR și Mircea VELICA Izbiceni Olt Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a VII-a, 2012, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2013:

1 2 3    4 5

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a VI-a, 2011, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2012:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae STAN Pecineaga Constanța Primar
 2 Nicolae PANDEA Ștefan cel Mare Călărași Primar
3 Iulian GĂINĂ Tarcău Neamț Primar
4 SZILAGYI Geza Dumbrăvița Timiș Primar
5 Daniel ȚUCHEL Țepu Galați Primar
6 Constantin MARICESCU Aninoasa Dâmbovița Primar
7 Mihai RUSE Măxineni Brăila Primar
8 Cristian CORNEL Movilița Vrancea Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a V-a, 2010, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2011:

1 2 3    4 5

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a IV-a, 2009, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2010:

1 2 3    4 5

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a III-a, 2008, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2009:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gabriel FAUR Bîrzava Arad Primar
 2 Petru-Nicolae FURDUI Berzasca Caraș-Severin Primar
3 Loghin SAVIUC Calafindești Suceava Primar
4 Stelian CELĂREANU Celaru Dolj Primar
5 Ioan VASU Rîciu Mureș Primar
6 Lucian ANDREICA Sohodol Alba Primar
7 Aurel BONDRESCU Dobrun Olt Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a II-a, 2007, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2008:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Petru-Tiberiu TODEA Albac Alba Primar
 2 Ioan VODICEAN Săvîrșin Arad Primar
3 Alexandru BOBOC Grădiștea Călărași Primar
4 Omer RADOVANCOVICI Pojejena Caraș-Severin Primar
5 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
6 Mihai-Puiu CALAFETEANU Plenița Dolj Primar
7 Nicolae DUȚU Axintele Ialomița Primar
8 Emilian-Gheorghe POP Săcălășeni Maramureș Primar
9 Lucreția CADAR Deda Mureș Primar
10 Alexandru CÎRNU Nadeș Mureș Primar
11 Aurel BONDRESCU Dobrun Olt Primar
12 Maria PETRARIU Vînători-Neamț Neamț Primar
13 Ioan BELBE Turț Satu Mare Primar
14 Ioan ROȘAN Valcău de Jos Sălaj Primar
15 Ilie Ștefan Luncavița Tulcea Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția I-a, au fost acordate domnului Nicolae SABĂU.

Ordinul, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”

Ordinul, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2017 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de recunoștință și înaltă apreciere pentru asumarea statutului de factor al păcii sociale și pentru dezvoltarea politicilor de susținere a familiei.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”, ediția a III-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Mircea-Ion ROVINAR Vălișoara Hunedoara Primar
2 Constantin HÎRA Heleșteni Iași Primar

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”, ediția a II-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Ion GÎRLEANU Bogați Argeș Primar
2 Diana-Narcisa ALBU Poduri Bacău Primar
3 Ion CIOCEA Bustuchin Gorj Primar
4 Valeria DASCĂLU Săbăoani Neamț Primar
5 Daniela URSACHE Tașca Neamț Primar
6 Ilie-Avram PINTE Valea Viilor Sibiu Primar
7 Iulian DUMITRU Slobozia Bradului Vrancea Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”, ediția I-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gabriela IACOBICI Grădina Constanța Primar

Trofeul și diploma „ZETEA”

Trofeul și diploma „ZETEA” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2016 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere pentru instalarea de investitori și promovarea de produse tradiționale românești, în mediul rural.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „ZETEA”, ediția a IV-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
 2 Nicolae NOVĂCESCU Cornereva Caraș-Severin Primar
3 Ovidiu COLCERIU Sânpaul Cluj Primar
4 Vasile HÎJ Fântânele Suceava Primar
5 Vasile COZAN Panaci Suceava Primar
6 Marian NAIMAN Frecăței Tulcea Primar

Ordinul de merit, trofeul și diploma „ZETEA”, ediția a III-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Emil DRĂGHICI Vulcana-Băi Dâmbovița Primar
 2 Vasile AȘTEFANEI Bălțați Iași Primar
3 Aurica COBUZ Țibănești Iași Primar
4 Georgeta CIUPITU Chilia-Veche Tulcea Primar

Trofeul și diploma „ZETEA”, ediția a II-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Tiberiu-Nicolae CHIRILAȘ Vama Buzăului Brașov Primar
 2 Florin MOROIU Salcia Tudor Brăila Primar
3 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
4 Cristinel ALBU Țuțora Iași Primar
5 Daniela URSACHE Tașca Neamț Primar
6 Lucian-Gligor SCUMPU Bazna Sibiu Primar

Trofeul și diploma „ZETEA”, ediția I-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae NOVĂCESCU Cornereva Caraș-Severin Primar
 2 Sorin-Vasile IONIȚĂ Gura Ocniței Dâmbovița Primar
3 Alexandru FIUCĂ-HAISLER Negrilești Galați Primar
4 Vasile-Dumitru DAN Ibănești Mureș Primar
5 Ștefan ILIE Luncavița Tulcea Primar
6 Evlampie ALECU Brăduleț Argeș Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2015 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere deosebită pentru activitatea depusă în domeniul sportului, în mediul rural.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a VI-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Traian GLIGOR Bistra Alba Primar
 2 Traian-Ștefan POPA Ștremț Alba Primar
3 Nicolae-Liviu DASCĂLU Mărăcineni Argeș Primar
4 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
5 Florin MITROI Valu lui Traian Constanța Primar
6 Paul-Mihai-Nicu PRECUP Mogoșoaia Ilfov Primar
7 Ion-Lucian CSAKI GAL KAROL Tormac Timiș Primar
8 Vasile VATRĂ Gugești Vrancea Primar
9 Ivan PATZAICHIN

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a V-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Vasile LOMBREA Sălciua Alba Primar
 2 Aurel ȘTEFAN Vorona Botoșani Primar
3 Dumitru STANCIU Râmnicelu Buzău Primar
4 Gheorghe COILĂ Buchin Caraș-Severin Primar
5 Horia-Petru ȘULEA Florești Cluj Primar
6 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
7 Gabriela IACOBICI Grădina Constanța Primar
8 Cosmina-Ramona PANDELE Berceni Prahova Primar
9 Vasile CORDOȘ Măneciu Prahova Primar
10 Ovidiu-Petru DOTA Topolovățu Mare Timiș Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a IV-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gheorghe STANCIU Bascov Argeș Primar
 2 Dumitru STANCIU Rîmnicelu Buzău Primar
3 Gigel SAVA Horia Constanța Primar
4 Alexandru FUICĂ-HAISLER Negrilești Galați Primar
5 Dumitru-Ioan OPREAN Sîntămăria-Orlea Hunedoara Primar
6 Cornel NANU Cornu Prahova Primar
7 Ioan ROȘAN Valcău de Jos Sălaj Primar
8 Victor MALAC Dumbrăvița Timiș Primar
9 Ion ACCELEANU Hamcearca Tulcea Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a III-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae-Liviu DASCĂLU Mărăcineni Argeș Primar
 2 Dumitru STANCIU Rîmnicelu Buzău Primar
3 Aurel VASILE Jegălia Călărași Primar
4 Valer SAȘA Tritenii de Jos Cluj Primar
5 Cristian-Maricel CÎRJALIU Agigea Constanța Primar
6 Maria VASILESCU Țînțăreni Gorj Primar
7 Octavian PAVEL Recea Maramureș Primar
8 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar
9 Georgeta CIUPITU Chilia Veche Tulcea Primar
10 Victor-Tiberiu STOICA Pui Hunedoara Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a II-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Valentin TÎLVĂR Dumbrăveni Vrancea Primar
 2 Gigel SAVA Horia Constanța Primar
3 Gheorghe STANCU Bascov Argeș Primar
4 Vitali-Cristian FINOGHEN Sarichioi Tulcea Primar
5 Damian DINIȘ Băița Hunedoara Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția I-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gheorghe-Lucian BROAINA Gîrbău Cluj Primar
 2 Eugen ION Jurilovca Tulcea Primar
3 Dinu VALERE Giurgeni Ialomița Primar
4 Niculae DRAGOMIR Ostrov Constanța Primar
5 Ioan-Iancu POPA Sîntimbru Alba Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2009 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere deosebită pentru activitatea depusă în domeniul literaturii și publicisticii, în mediul rural.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a XI-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Vasile LOMBREA Sălciua Alba Primar
 2 Mihaiu-Liviu GORCEA Baia de Criș Hunedoara Primar
3 Gheorghe HRIȚCU Scobinți Iași Primar
4 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar
5 Virgil BUNESCU Giarmata Timiș Primar

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a X-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Emil-Nicolae OTLACAN Fântânele Arad Primar
 2 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
3 Costel IOSUB Tătăruși Iași Primar
4 Sandor Szabolcs SOFALVI Sângeorgiu de Mureș Mureș Primar
5 Ioan FILIP Zănești Neamț Primar
6 Ion FISTEA Moravița Timiș Primar
7 Marian NAIMAN Frecăței Tulcea Primar
8 Florin ANEA Roșiești Vaslui Primar
9 Vlad LEU

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a IX-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
 2 Gheorghe-Lucian BROAINĂ Gîrbău Cluj Primar
3 Iulian BOȚ Liești Galați Primar
4 Vasile AȘTEFANEI Bălțați Iași Primar
5 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a VIII-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Ilie FRĂȚILĂ Sîncel Alba Primar
 2 Nicolae RÂJNOVEANU Roseți Călărași Primar
3 Eugen ȘOAVĂ Malu Giurgiu Primar
4 Ovidiu-Ilie FURDUI Criscior Hunedoara Primar
5 Marian BUZEA Gheorghe Lazăr Ialomița Primar
6 Vasile CREȚU Cotnari Iași Primar
7 Ioan SORINCĂU Moșnița Nouă Timiș

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a VII-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Benoni MORUZI Aroneanu Iași Primar
 2 Ion ACCELEANU Hamcearca Tulcea Primar
3 Ancuța-Daniela BELU Mihail Kogălniceanu Constanța Primar
4 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
5 Nuți ROȘU Făcăeni Ialomița Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a VI-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gheorghe STELIAN Topraisar Constanța Primar
 2 Neculae MUȘAT Cerna Tulcea Primar
3 Cornel BRATES Stelnica Ialomița Primar
4 Maria VASILESCU Țânțăreni Gorj Primar
5 Vasile DELICOTI Poarta Albă Constanța Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a V-a, 2013, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2014:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae PANDEA Ștefan cel Mare Călărași Primar
 2 Constantin MOLDOVAN Mănăstirea Humorului Suceava Primar
3 Maria PETRARIU Vânători Neamț Neamț Primar
4 Gabriela IACOBICI Grădina Constanța Primar
5 Cornel NANU Cornu Prahova Primar
6 Iuliana GOREA-COSTIN Ambasadorul României în Republica Moldova

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a IV-a, 2012, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2013:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1
 2
3
4
5

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a III-a, 2011, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2012:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Mihai DUMITRESCU Provița de Jos Prahova Primar
 2 Mircea VELICA Izbiceni Olt Primar
3 Viorel ATOMEI Hudești Botoșani Primar
4 Vitali Cristian FINOGHEN Sarichioi Tulcea Primar
5 Ioachim VANCEA Florești Cluj Primar
6 Lucian CORLĂU Vlădeni Ialomița Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a II-a, 2010, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2011:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Constantin BACIU Podgoria Buzău Primar
 2 Dumitru CHIRU Lumina Constanța Primar
3 Ioan BELBE Turț Satu Mare Primar
4 Mircea VELICA Izbiceni Olt Primar
5 Petre-Ion COSTACHE Bănești Prahova Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția I-a, au fost acordate domnului Corneliu LEU.

Laureații titlului, trofeului și diplomei de excelență „PRIMAR DE 7 STELE”, din cadrul sesiunii Adunării generale a ACoR din februarie 2017:

Nr crt Prenume Nume Comuna Județul
1 Ioan-Iancu POPA Sântimbru Alba
2 Dumitru VOICU Micești Argeș
3 Eugeniu PĂTRU Pietroșani Argeș
4 Viorel ATOMEI Hudești Botoșani
5 Ioan GÂRBACEA Hălchiu Brașov
6 Ștefan MOISE Tufești Brăila
7 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău
8 Gheorghe-Puiu PERCEA Ciclova Română Caraș-Severin
9 Nicolae PANDEA Ștefan cel Mare Călărași
10 Gheorghe MARIN Barcani Covasna
11 Dorinel SOARE Niculești Dâmbovița
12 Emil DRĂGHICI Vulcana-Băi Dâmbovița
13 Constantin GHEORGHIȚA Podari Dolj
14 Dorin CODREANU Bălăbănești Galați
15 Emil CĂTĂNOIU Căpreni Gorj
16 Viorel DRĂGUȘIN Crușeț Gorj
17 Valere DINU Giurgeni Ialomița
18 Vasile BOITOR Asuaju de Sus Maramureș
19 Titi PELIGRAD Șerbănești Olt
20 Constantin DINUȚ Corbu Olt
21 Mirel PASCU Ianca Olt
22 Mihai DUMITRESCU Provița de Jos Prahova
23 Ion DUMITRACHE Drăgănești Prahova
24 Ion IONIȚĂ Vărbilău Prahova
25 Cornel NANU Cornu Prahova
26 Csaba BONCIDAI Pericei Sălaj
27 Niculae DANCU Păuca Sibiu
28 Ioan LĂZĂRESCU Bâra Timiș
29 Ignat IVAN Slava Cercheză Tulcea
30 Vasile VATRĂ Gugești Vrancea
31 Alexandru ZAR Golești Vrancea

Laureații titlului, trofeului și diplomei de excelență „PRIMAR DE 6 STELE”, din cadrul sesiunii Adunării generale a ACoR, din februarie 2017:

 Nr crt Prenume Nume Comuna Județul
1 Letiția STOIAN Semlac Arad
2 Ioan GUȚU Birchiș Arad
3 Ion DUMITRU Albota Argeș
4 Marin PANĂ Recea Argeș
5 Gheorghe STANCU Bascov Argeș
6 Ion PRAVĂȚ Valea Seacă Bacău
7 Gheorghe ONUL Salva Bistrița-Năsăud
8 Petre-Nicolae FURDUI Berzeasca Caraș-Severin
9 Minodora-Susana LUCA Băișoara Cluj
10 Silviu BOLDOR Cășeiu Cluj
11 Gheorghe CÎRSTEA Hurezani Gorj
13 Ion CIOCEA Bustuchin Gorj
14 Constantin ȚUCU Borăscu Gorj
15 Ilie TRIF Bilbor Harghita
16 Răducanu DRAGOMIR Ciocârlia Ialomița
17 Grigore POPA Gârbovi Ialomița
18 Ion CIOARĂ Tâmna Mehedinți
19 Zaharie ȘULAR Vătava Mureș
20 Gheorghe IACOB Sagna Neamț
21 Petru GHERGHEL Tupilați Neamț
22 Mirel PASCU Ianca Olt
23 Petre STAN Cărbunești Prahova
24 Vasile COZAN Panaci Suceava
25 Benone RABABOC Talpa Teleorman
26 Constantin STOI Boldur Timiș
27 Ioan SIMOC Pietroasa Timiș
28 Ilie TODAȘCĂ Săcălaz Timiș
29 Viorel RADI Bunești Vâlcea
30 Ion HORĂSCU Prundeni Vâlcea
31 Ștefan MOSCU Cârligele Vrancea
32 Gheorghe MAGHIARU Garoafa Vrancea
33 Costel NECULA Măicănești Vrancea

Laureații titlului, trofeului și diplomei de excelență „PRIMAR DE 5 STELE”, în cadrul sesiunii Adunării generale a ACoR din februarie 2018:

  Nume Prenume Comuna Județul
1 BUBUR Lenuța Crăciunelu de Jos Alba
2 DĂMIAN Gheorghe Ciugud Alba
3 JINAR Constantin Șugag Alba
4 MARIN Ion Stoenești Argeș
5 CIUBOTARIU Costinel Sulița Botoșani
6 DIȘOR Mihai Hărman Brașov
7 ȘERBAN Todorică-Constantin Prejmer Brașov
8 MUȘAT Marian Valea Salciei Buzău
9 BĂRBESCU Romulus Băuțar Caraș-Severin
10 RÂJNOVEANU Nicolae Roseți Călărași
11 ROMAN Ioan Viișoara Cluj
12 SAȘA Valer Tritenii de Jos Cluj
13 SFÂRLEA Dumitru Gilău Cluj
14 ANGHEL Nicolae Castelu Constanța
15 FRIGIOI Gheorghe Crucea Constanța
16 GHEORGHE Stelian Topraisar Constanța
17 GÂJU Mariana Cumpăna Constanța
18 SOARE Mihai Siliștea Constanța
19 DICU Ion Pietroșița Dâmbovița
20 PAVEL Ion Buciumeni Dâmbovița
21 STROE Constantin Șotânga Dâmbovița
22 BUTE Ghiorghe Scânteiești Galați
23 SÂRGHIE Gelu Gohor Galați
24 KATONA Mihaly Corund Harghita
25 DINIȘ Damian Băița Hunedoara
26 STOICA Victor-Tiberiu Pui Hunedoara
27 CÂMPULUNGEANU Vasile Ciochina Ialomița
28 HRIȚCU Gheorghe Scobinți Iași
29 PASERE Ioan Strâmtura Maramureș
30 STEGERAN Ioan Fărcașa Maramureș
31 DAN Vasile-Dumitru Ibănești Mureș
32 DASCĂLU Valeria Săbăoani Neamț
33 GHERGHEL Petru Tupilați Neamț
34 MATASĂ Constantin Grumăzești Neamț
35 CHIREA Alexandru Rusănești Olt
36 GUȘATU Dănuț Cezieni Olt
37 SCURTU MARIN Optași Măgura Olt
38 BARDAȘ Doru Cocorăștii Colț Prahova
39 CIURDAȘ Traian Bârsău Satu Mare
40 POP Dumitru-Dorel Odoreu Satu Mare
41 BONȚE Florian Sâg Sălaj
42 MESEȘAN Ioan Coșeiu Sălaj
43 PINTE Ilie-Avram Valea Viilor Sibiu
44 MIRONESCU Liviu Gălănești Suceava
45 MORARU Ioan Dorna Arini Suceava
46 SAVIUC Loghin Calafindești Suceava
47 BOHANCANU Ioan Beba Veche Timiș
48 HRISCU Valerian Lipovăț Vaslui
49 DOGARU Petrică Dumitrești Vrancea
50 VULPE Romeo Tănăsoaia Vrancea