Ordinul, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”

Ordinul, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2017 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de recunoștință și înaltă apreciere pentru asumarea statutului de factor al păcii sociale și pentru dezvoltarea politicilor de susținere a familiei.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”, ediția a III-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Mircea-Ion ROVINAR Vălișoara Hunedoara Primar
2 Constantin HÎRA Heleșteni Iași Primar

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”, ediția a II-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Ion GÎRLEANU Bogați Argeș Primar
2 Diana-Narcisa ALBU Poduri Bacău Primar
3 Ion CIOCEA Bustuchin Gorj Primar
4 Valeria DASCĂLU Săbăoani Neamț Primar
5 Daniela URSACHE Tașca Neamț Primar
6 Ilie-Avram PINTE Valea Viilor Sibiu Primar
7 Iulian DUMITRU Slobozia Bradului Vrancea Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Dinu SĂRARU”, ediția I-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gabriela IACOBICI Grădina Constanța Primar

 

Trofeul și diploma „ZETEA”

Trofeul și diploma „ZETEA” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2016 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere pentru instalarea de investitori și promovarea de produse tradiționale românești, în mediul rural.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „ZETEA”, ediția a IV-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
 2 Nicolae NOVĂCESCU Cornereva Caraș-Severin Primar
3 Ovidiu COLCERIU Sânpaul Cluj Primar
4 Vasile HÎJ Fântânele Suceava Primar
5 Vasile COZAN Panaci Suceava Primar
6 Marian NAIMAN Frecăței Tulcea Primar

Ordinul de merit, trofeul și diploma „ZETEA”, ediția a III-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Emil DRĂGHICI Vulcana-Băi Dâmbovița Primar
 2 Vasile AȘTEFANEI Bălțați Iași Primar
3 Aurica COBUZ Țibănești Iași Primar
4 Georgeta CIUPITU Chilia-Veche Tulcea Primar

Trofeul și diploma „ZETEA”, ediția a II-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Tiberiu-Nicolae CHIRILAȘ Vama Buzăului Brașov Primar
 2 Florin MOROIU Salcia Tudor Brăila Primar
3 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
4 Cristinel ALBU Țuțora Iași Primar
5 Daniela URSACHE Tașca Neamț Primar
6 Lucian-Gligor SCUMPU Bazna Sibiu Primar

Trofeul și diploma „ZETEA”, ediția I-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae NOVĂCESCU Cornereva Caraș-Severin Primar
 2 Sorin-Vasile IONIȚĂ Gura Ocniței Dâmbovița Primar
3 Alexandru FIUCĂ-HAISLER Negrilești Galați Primar
4 Vasile-Dumitru DAN Ibănești Mureș Primar
5 Ștefan ILIE Luncavița Tulcea Primar
6 Evlampie ALECU Brăduleț Argeș Primar

 

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2015 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere deosebită pentru activitatea depusă în domeniul sportului, în mediul rural.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a VI-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Traian GLIGOR Bistra Alba Primar
 2 Traian-Ștefan POPA Ștremț Alba Primar
3 Nicolae-Liviu DASCĂLU Mărăcineni Argeș Primar
4 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
5 Florin MITROI Valu lui Traian Constanța Primar
6 Paul-Mihai-Nicu PRECUP Mogoșoaia Ilfov Primar
7 Ion-Lucian CSAKI GAL KAROL Tormac Timiș Primar
8 Vasile VATRĂ Gugești Vrancea Primar
9 Ivan PATZAICHIN

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a V-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Vasile LOMBREA Sălciua Alba Primar
 2 Aurel ȘTEFAN Vorona Botoșani Primar
3 Dumitru STANCIU Râmnicelu Buzău Primar
4 Gheorghe COILĂ Buchin Caraș-Severin Primar
5 Horia-Petru ȘULEA Florești Cluj Primar
6 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
7 Gabriela IACOBICI Grădina Constanța Primar
8 Cosmina-Ramona PANDELE Berceni Prahova Primar
9 Vasile CORDOȘ Măneciu Prahova Primar
10 Ovidiu-Petru DOTA Topolovățu Mare Timiș Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a IV-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gheorghe STANCIU Bascov Argeș Primar
 2 Dumitru STANCIU Rîmnicelu Buzău Primar
3 Gigel SAVA Horia Constanța Primar
4 Alexandru FUICĂ-HAISLER Negrilești Galați Primar
5 Dumitru-Ioan OPREAN Sîntămăria-Orlea Hunedoara Primar
6 Cornel NANU Cornu Prahova Primar
7 Ioan ROȘAN Valcău de Jos Sălaj Primar
8 Victor MALAC Dumbrăvița Timiș Primar
9 Ion ACCELEANU Hamcearca Tulcea Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a III-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae-Liviu DASCĂLU Mărăcineni Argeș Primar
 2 Dumitru STANCIU Rîmnicelu Buzău Primar
3 Aurel VASILE Jegălia Călărași Primar
4 Valer SAȘA Tritenii de Jos Cluj Primar
5 Cristian-Maricel CÎRJALIU Agigea Constanța Primar
6 Maria VASILESCU Țînțăreni Gorj Primar
7 Octavian PAVEL Recea Maramureș Primar
8 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar
9 Georgeta CIUPITU Chilia Veche Tulcea Primar
10 Victor-Tiberiu STOICA Pui Hunedoara Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția a II-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Valentin TÎLVĂR Dumbrăveni Vrancea Primar
 2 Gigel SAVA Horia Constanța Primar
3 Gheorghe STANCU Bascov Argeș Primar
4 Vitali-Cristian FINOGHEN Sarichioi Tulcea Primar
5 Damian DINIȘ Băița Hunedoara Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Ivan PATZAICHIN”, ediția I-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gheorghe-Lucian BROAINA Gîrbău Cluj Primar
 2 Eugen ION Jurilovca Tulcea Primar
3 Dinu VALERE Giurgeni Ialomița Primar
4 Niculae DRAGOMIR Ostrov Constanța Primar
5 Ioan-Iancu POPA Sîntimbru Alba Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2009 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere deosebită pentru activitatea depusă în domeniul literaturii și publicisticii, în mediul rural.

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a XI-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Vasile LOMBREA Sălciua Alba Primar
 2 Mihaiu-Liviu GORCEA Baia de Criș Hunedoara Primar
3 Gheorghe HRIȚCU Scobinți Iași Primar
4 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar
5 Virgil BUNESCU Giarmata Timiș Primar

Ordinul de merit, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a X-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Emil-Nicolae OTLACAN Fântânele Arad Primar
 2 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
3 Costel IOSUB Tătăruși Iași Primar
4 Sandor Szabolcs SOFALVI Sângeorgiu de Mureș Mureș Primar
5 Ioan FILIP Zănești Neamț Primar
6 Ion FISTEA Moravița Timiș Primar
7 Marian NAIMAN Frecăței Tulcea Primar
8 Florin ANEA Roșiești Vaslui Primar
9 Vlad LEU

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a IX-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
 2 Gheorghe-Lucian BROAINĂ Gîrbău Cluj Primar
3 Iulian BOȚ Liești Galați Primar
4 Vasile AȘTEFANEI Bălțați Iași Primar
5 Dumitru BĂLĂJEL Răucești Neamț Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a VIII-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Ilie FRĂȚILĂ Sîncel Alba Primar
 2 Nicolae RÂJNOVEANU Roseți Călărași Primar
3 Eugen ȘOAVĂ Malu Giurgiu Primar
4 Ovidiu-Ilie FURDUI Criscior Hunedoara Primar
5 Marian BUZEA Gheorghe Lazăr Ialomița Primar
6 Vasile CREȚU Cotnari Iași Primar
7 Ioan SORINCĂU Moșnița Nouă Timiș

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a VII-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Benoni MORUZI Aroneanu Iași Primar
 2 Ion ACCELEANU Hamcearca Tulcea Primar
3 Ancuța-Daniela BELU Mihail Kogălniceanu Constanța Primar
4 Marian MĂRGĂRIT Boldu Buzău Primar
5 Nuți ROȘU Făcăeni Ialomița Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a VI-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gheorghe STELIAN Topraisar Constanța Primar
 2 Neculae MUȘAT Cerna Tulcea Primar
3 Cornel BRATES Stelnica Ialomița Primar
4 Maria VASILESCU Țânțăreni Gorj Primar
5 Vasile DELICOTI Poarta Albă Constanța Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a V-a, 2013, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2014:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae PANDEA Ștefan cel Mare Călărași Primar
 2 Constantin MOLDOVAN Mănăstirea Humorului Suceava Primar
3 Maria PETRARIU Vânători Neamț Neamț Primar
4 Gabriela IACOBICI Grădina Constanța Primar
5 Cornel NANU Cornu Prahova Primar
6 Iuliana GOREA-COSTIN Ambasadorul României în Republica Moldova

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a IV-a, 2012, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2013:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1
 2
3
4
5

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a III-a, 2011, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2012:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Mihai DUMITRESCU Provița de Jos Prahova Primar
 2 Mircea VELICA Izbiceni Olt Primar
3 Viorel ATOMEI Hudești Botoșani Primar
4 Vitali Cristian FINOGHEN Sarichioi Tulcea Primar
5 Ioachim VANCEA Florești Cluj Primar
6 Lucian CORLĂU Vlădeni Ialomița Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția a II-a, 2010, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2011:

Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Constantin BACIU Podgoria Buzău Primar
 2 Dumitru CHIRU Lumina Constanța Primar
3 Ioan BELBE Turț Satu Mare Primar
4 Mircea VELICA Izbiceni Olt Primar
5 Petre-Ion COSTACHE Bănești Prahova Primar

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU”, ediția I-a, au fost acordate domnului Corneliu LEU.