Anunț angajare Director economic/ Contabil

Asociația Comunelor din România angajează Director economic/ Contabil.

Perioada de recrutare: 16.02.2022 – 16.03.2022.

Cerințe:

  • Studii superioare în domeniul economic /contabilitate finalizate, CECCAR reprezintă un plus;
  • Cunoștințe de limba engleză reprezintă un avantaj;
  • Abilități de comunicare, spirit de lucru în echipă;
  • Cunoștințe bune de operare PC Office/ Excell/ Word;
  • Minim 3 ani experiență într-un post similar;
  • Persoană pragmatică, proactivă, ordonată.

Responsabilități:

  • Înregistrează documentele financiar contabile: facturi, deconturi, casa, extrase de bancă etc;
  • Efectuarea înregistrărilor contabile în conformitate cu legislația în vigoare;
  • Înregistrarea corectă și la zi în programul utilizat a tuturor datelor de contabilitate primară și gestiune contabilă: facturi de intrare de marfa, facturi de cheltuieli, încasări și plăți prin orice instrumente de încasare / plată, deconturi de cheltuieli, bonuri de consum etc;
  • Întocmirea de documente specifice contabilității;
  • Efectuează operațiunile de închidere de lună;
  • Verifică corectitudinea înregistrărilor și a documentelor contabile;
  • Pregătește și depune declarațiile lunare către ANAF;
  • Cunoaște și aplică legislația fiscală și contabilă la nivel de firmă;
  • Întocmește rapoarte financiare ad-hoc pentru conducere;
  • Întocmește și verifică statul de salarii lunar;
  • Asigură întocmirea și arhivarea documentelor justificative și a registrelor contabile conform cu legislația în vigoare;
  • Colectarea și înregistrarea în contabilitate a chitanțelor, dispozițiilor de plata sau încasare, deconturilor și documentelor aferente plăților efectuate de firma, completarea și închiderea zilnică a Registrului de casa;
  • Eliberarea adeverințelor la solicitarea angajaților;
  • Preluarea și verificarea pontajelor;
  • Menținerea relației cu autoritățile statului;
  • Asigură suport pentru Auditul financiar extern;
  • Management financiar pentru proiecte cu finanțare nerambursabilă.

Oferim:

  • Pachet salarial atractiv în funcție de experiență;
  • Bonuri de masă;
  • Telefon, laptop.

Așteptăm CV-urile dumneavoastră la adresa de e-mail [email protected].