Comunele fondatoare ale Asociației Comunelor din România
În luna noiembrie 1997, un grup de 39 de primari a pus bazele Asociației Comunelor din România.
Perioada 1997-2004 a fost caracterizată de eforturile de dezvoltare instituțională a unei organizații cu o structură bine definită, mecanisme interne clare, conducere implicată și executiv responsabil. Tot atunci, se decide în înființarea Filialelor județene ale ACoR cu personalitate juridică.
COMUNELE ai căror primari au participat la acţiunea de constituire a Asociaţiei Comunelor din România, 29 octombrie şi 6 noiembrie 1997 – COMUNE FONDATOARE ALE ACoR – |
|||
Nr.
crt. |
COMUNA | JUDEŢUL | Prenumele şi numele primarului semnatar |
0 | 1 | 2 | 3 |
1. | ALBOTA | Argeş | Ion DUMITRU |
2. | BOTENI | Argeş | Constantin BĂNICĂ |
3. | CĂLINEŞTI | Argeş | Mihai VOICU |
4. | CĂTEASCA | Argeş | Mihai CÎRSTEA |
5. | CETĂŢENI | Argeş | Ion TOADER |
6. | COCU | Argeş | Valentin BISOI |
7. | CORBI | Argeş | Gheorghe CRINU |
8. | COTMEANA | Argeş | Mircea BĂRBULESCU |
9. | DAVIDEŞTI | Argeş | Constantin PACOSTE |
10. | DÂMBOVICIOARA | Argeş | Dumitru SECĂREANU |
11. | DOMNEŞTI | Argeş | Emanoil BEREVOIANU |
12. | DRAGOSLAVELE | Argeş | Tatiana CÎRSTINA |
13. | GODENI | Argeş | Ion TĂNASE |
14. | LUNCA CORBULUI | Argeş | Costică GEORGESCU |
15. | MICEŞTI | Argeş | Dumitru VOICU |
16. | MOZĂCENI | Argeş | Viorel-Dănuţ IORDACHE |
17. | NEGRAŞI | Argeş | Radu NICOLAE |
18. | NUCŞOARA | Argeş | Ion CHELU |
19. | PIETROŞANI | Argeş | Eugeniu PĂTRU |
20. | POIANA LACULUI | Argeş | Octavian GĂGEANU |
21. | ROCIU | Argeş | Mircea ANGELESCU |
22. | RUCĂR | Argeş | Dumitru GHICA |
23. | SCHITU GOLEŞTI | Argeş | Alexandru HUBERT |
24. | SLOBOZIA | Argeş | Ion SARU |
25. | STOENEŞTI | Argeş | Iosif CIUREA |
26. | SUSENI | Argeş | Paul BRANIŞTE |
27. | ŞTEFAN CEL MARE | Argeş | Gheorghe CIOBANU |
28. | TEIU | Argeş | Dumitra LICA |
29. | RIBIŢA | Hunedoara | Ioan-Paulin BUDĂU |
30. | VĂLIŞOARA | Hunedoara | Ioan HUH |
31. | MĂRUNŢEI | Olt | Vasile IONESCU |
32. | MIHĂEŞTI | Olt | Gheorghe GORGAN |
33. | NICOLAE TITULESCU | Olt | Dumitru TERCI |
34. | RADOMIREŞTI | Olt | Viorel COTIGĂ |
35. | SEACA | Olt | Radu-Romică CAZACU |
36. | VĂLENI | Olt | Ioan MANU |
37. | CRISTIAN | Sibiu | Ion GHIŞOIU |
38. | ŞURA MICĂ | Sibiu | Mircea-Dorel MARCU |
39. | TILIŞCA | Sibiu | Dumitru RĂCEU |
COMUNELE ai căror primari au semnat actul constitutiv al Asociaţiei Comunelor din România, la data de 6 noiembrie 1997, în faţa notarului public, Cornelia IONESCU, din Câmpulung, judeţul Argeş |
|||
Nr.
crt. |
COMUNA | JUDEŢUL | Prenumele şi numele primarului semnatar |
0 | 1 | 2 | 3 |
1. | ALBOTA | Argeş | Ion DUMITRU |
2. | CETĂŢENI | Argeş | Ion TOADER |
3. | CORBI | Argeş | Gheorghe CRINU |
4. | DÂMBOVICIOARA | Argeş | Dumitru SECĂREANU |
5. | DOMNEŞTI | Argeş | Emanoil BEREVOIANU |
6. | DRAGOSLAVELE | Argeş | Tatiana CÎRSTINA |
7. | GODENI | Argeş | Ion TĂNASE |
8. | LUNCA CORBULUI | Argeş | Costică GEORGESCU |
9. | MICEŞTI | Argeş | Dumitru VOICU |
10. | MOZĂCENI | Argeş | Viorel-Dănuţ IORDACHE |
11. | NEGRAŞI | Argeş | Radu NICOLAE |
12. | NUCŞOARA | Argeş | Ion CHELU |
13. | PIETROŞANI | Argeş | Eugeniu PĂTRU |
14. | POIANA LACULUI | Argeş | Octavian GĂGEANU |
15. | ROCIU | Argeş | Mircea ANGELESCU |
16. | RUCĂR | Argeş | Dumitru GHICA |
17. | SCHITU GOLEŞTI | Argeş | Alexandru HUBERT |
18. | STOENEŞTI | Argeş | Iosif CIUREA |
19. | SUSENI | Argeş | Paul BRANIŞTE |
20. | MĂRUNŢEI | Olt | Vasile IONESCU |
21. | MIHĂEŞTI | Olt | Gheorghe GORGAN |
22. | RADOMIREŞTI | Olt | Viorel COTIGĂ |
23. | VĂLENI | Olt | Ioan MANU |
COMUNELE ai căror primari au semnat procesul-verbal din data de 29 octombrie 1997 la şedinţa de constituire a Asociaţiei Comunelor din România, dar care nu au semnat în faţa notarului public Cornelia IONESCU, din Câmpulung, judeţul Argeş |
|||
Nr.
crt. |
COMUNA | JUDEŢUL | Prenumele şi numele primarului semnatar |
0 | 1 | 2 | 3 |
1. | BOTENI | Argeş | Constantin BĂNICĂ |
2. | CĂLINEŞTI | Argeş | Mihai VOICU |
3. | CĂTEASCA | Argeş | Mihai CÎRSTEA |
4. | COCU | Argeş | Valentin BISOI |
5. | COTMEANA | Argeş | Mircea BĂRBULESCU |
6. | DAVIDEŞTI | Argeş | Constantin PACOSTE |
7. | SLOBOZIA | Argeş | Ion SARU |
8. | ŞTEFAN CEL MARE | Argeş | Gheorghe CIOBANU |
9. | TEIU | Argeş | Dumitra LICA |
10. | RIBIŢA | Hunedoara | Ioan-Paulin BUDĂU |
11. | VĂLIŞOARA | Hunedoara | Ioan HUH |
12. | NICOLAE TITULESCU | Olt | Dumitru TERCI |
13. | SEACA | Olt | Radu-Romică CAZACU |
14. | CRISTIAN | Sibiu | Ion GHIŞOIU |
15. | ŞURA MICĂ | Sibiu | Mircea-Dorel MARCU |
16. | TILIŞCA | Sibiu | Dumitru RACEU |